Online koncert dobovej hudby poľsko-slovenského pohraničia Wernyhora

Autor: mm | Dátum: 13.09.2021

Podarilo sa! Obec Kapušany v spolupráci s Fundacjou na rzecz kultury Walizka a Historickým múzeu v Sanoku Vás srdečne pozýva na online koncert stredovekej hudby poľsko-slovenského pohraničia vo Vašich obývačkách!

Interprétom bude známa poľská skupina dobovej hudby WERNYHORA.

Tím WERNYHORA: Daria Kosiek (spev), Anna Oklejewicz (vielle, viola da gamba, husle) a Maciej Harna (kľuková líra, aranžmány). V máji sa stali vpoľskej hudobnej súťaže Poľského rozhlasu Folkowa ′′ Nowa Traditia ′′ 2021 a ocenenia Špeciálneho programu 2.  Navyše svojím hlasom a charizmou zapôsobila na poslucháčov Daria Kosiek, ktorá získala ocenenie Czeslaw Niemena. Program ′′ Bojkovský hlas Beskýd′′ Wernyhory je prvým komplexným pokusom v Poľsku obnoviť pamiatku tradičných piesní bývalých obyvateľov Beskýd - Bojkov. Wernyhora sa snaží udržať melódie spievaných piesní nezmenené, no navrhuje novú inštrumentárnu vrstvu. Program ocenili aj na Varšavskej súťaži ′′ za hlboký pohľad na Bojkovskú hudbu a ušľachtilosť jej vystúpenia ".

Skupina Wernyhora vystúpi v rámci realizácie mikroprojektu Bohatier z Maglovca financovaným z programu Interreg Poľsko-Slovensko, Európskym fondom regionálneho rozvoja, číslo projektu INT/EK/PO/1/III/A/0245. Týmto dvojhhodinovým koncertom sa prenesieme do dávnych čias, do atmosféry stredovekých hradov a zámkov, do kultúry poľsko-slovenského pohraničia.
Podujatie bude streamované na youtube kanáli Historického múzea v Sanoku: